עיצוב האתר - שרונה בר נתן

גור או בוגר?

מתלבטים אם לאמץ גור כלבים או כלב בוגר? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להחליט

נעמה רולניק, יועצת אימוצים ומאלפת כלבים

אנשים רבים שמגיעים אלינו לאגודה כדי לאמץ כלב, מתלבטים בשאלה בסיסית אחת לפני שהם ניגשים לבחירת החבר החדש שלהם: האם לאמץ גור או כלב בוגר. הנה מידע שעשוי לסייע לקבל החלטה נכונה.

כלב בוגר

מתי כלב נחשב לבוגר: כלב נחשב לבוגר כשהוא חוגג יום הולדת שנה. בגיל זה הוא לרוב הוא כבר מחונך לצרכים, יודע דבר או שניים על גבולות בבית ובנוסף עבר את שלב החלפת השיניים המלווה בדרך כלל בהרס חפצים או רהיטים.

למי מתאים: כלב בוגר מתאים בעיקר לאנשים שאין להם זמן פנוי להשקיע בחינוך לצרכים. כלב בגיל זה יכול להתאפק כבר שמונה שעות ברצף ולכן יכול לצאת לשלושה טיולים ביום. יתרון נוסף - בכלבים מעורבים בגיל זה ניתן לראות את גודלו הסופי של הכלב ולהעריך טוב יותר את תכונות האופי שלו. כלב בוגר יתאים מאוד לאנשים שאין להם עדיין ניסיון עבר בגידול כלבים ומחפשים חוויה נוחה ופשוטה יותר.

חסרונות: כמו כל דבר, גם לאימוץ כלב בוגר יש חסרונות, שהבולט שבהם הוא שלא אתם חינכתם את הכלב מינקות ולכן יש מקום להפתעות. יתכן שתקבלו כלב שאינו מורגל לגבולות שמתאימים לרצונותיכם, למשל - כלב שבביתו הקודם הורשה לעלות למיטות - בשעה שאתם לא מעוניינים בכך. חשוב לציין שניתן לעבוד על בעיות מסוג זה בעזרת אילוף. ככל שהכלב בוגר כך העבודה רבה יותר.

גור כלבים

למי מתאים: כלב נחשב לגור עד שהוא מגיע לגיל שנה. בתוך טווח זה, יש הבדל עצום בכמות הטיפוח, הטיולים ובזמן ההשקעה בחינוך הכלב שידרשו מכם. רוב מאמצי הכלבים מחפשים גורים כדי לחוות את השלב הזה, להכיר את בן המשפחה החדש ממש מהרגע הראשון ולהיות אלה שמחנכים ומעצבים אותו.

עבודה והשקעה: אם אימצתם גור, קחו בחשבון שתדרשו לכמה חודשים של עבודה אינטנסיבית, המון השקעה ושפע סבלנות. יש הטוענים שטיפול בגור כלבים אינו פחות תובעני מטיפול בתינוק החווה גמילה מחיתולים, צמיחת שיניים ובדיקת גבולות של הוריו.

כדאי לקחת בחשבון: לפני שאתם מאמצים גור כלבים, קחו בחשבון שיש להוציא את הגור לטיול בחוץ מדי שלוש שעות, להתכונן לנקות אחרי הגור כשהוא "מפספס", כלומר - עושה את צרכיו במקום שאינו מיועד לכך, להימנע מלהשאיר חפצים יקרי ערך בהישג ידו של החבר הקטן ולדעת היכן הוא נמצא בכל רגע.

הוצאה כלכלית: גור זקוק למספר חיסונים גדול יותר על מנת שהמערכת החיסונית שלו תהיה חזקה ולכן ההוצאות הווטרינריות גבוהות יותר. כמו כן רצוי להצטייד ביותר צעצועי לעיסה ומשחקים באופן כללי.

התייעצו עם מאלף: אימצתם גור ואין לכם ניסיון בחינוך גורים? מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים, מאחר שלפניכם שלב קריטי בחינוך הכלב שעלול לגרום להיקבעות של התנהגות לא רצויה. לדוגמה, גור שלא יצאו איתו מספיק ורגיל לעשות צרכים במרפסת או באמבטיה ימשיך לעשות זאת גם כשהוא יתבגר.

גורים ותינוקות? לא פשוט: משפחות צעירות רבות מחפשות גור שיגדל יחד עם הילדים הצעירים, אך יש לקחת בחשבון שלא תמיד קל לגדל גור כלבים לצד תינוק. גורי הכלבים מצוידים בציפורניים ובשיניים חדות, רואים בכל דבר משחק ואינם מחונכים לגבולות. אם יש בבית תינוק - כדאי לשקול לאמץ כלב בן חצי שנה ומעלה.

אימוץ של כלב, ולא חשוב אם הוא צעיר או מבוגר, מביא המון שמחה למשפחה. כשאתם ניגשים לבחירת גיל הכלב שלכם, קחו בחשבון את השיקולים שמנינו ועשו בחירה שמתאימה לזמנכם הפנוי ולמצבכם המשפחתי והכלכלי.

רוצים לאמץ חבר חדש? בואו אלינו עם בני המשפחה לאגודה שברחוב הרצל 159 בתל אביב. יועצי האימוצים שלנו עומדים לרשותכם ויעזרו לכם למצוא את החבר המתאים.