עיצוב האתר - שרונה בר נתן


לווטרינר היוש

יש לכם כלב, חתול או בעל חיים אחר ואתם לא בטוחים איך לטפל בהם? לפניכם תשובות לשאלות נפוצות

איזה אוכל הכי כדאי לתת לכלב או לחתול?
"כיום יש מבחר גדול של סוגי מזון בחנויות לבעלי חיים. עדיף לתת לבעל החיים אוכל על בסיס עוף ולא על בסיס כבש, שעלול לגרום לאלרגיה בעור. בכל מקרה, יש לתת לבעלי החיים אוכל מיוחד המותאם להם ולא אוכל של בני אדם או שאריות מהארוחות שלנו, שלא מתאימים למערכת העיכול שלהם".

אלו טיפולים רפואיים עלי לתת לכלב שלי?
"כשמביאים גור כלבים הביתה עליו לקבל סידרה של שלושה חיסונים בשם 'חיסון משושה' בהפרש של שבועיים אחד מהשני, כאשר את החיסון הראשון נותנים בגיל חודש וחצי, את השני בגיל חודשיים ואת השלישי בגיל חודשיים וחצי. לאחר שסיימנו את חיסוני המשושה יש להעניק לכלבלב חיסון כלבת ולחבר אליו שבב. זהו רכיב אלקטרוני שמכיל פרטים חשובים שיעזרו למצוא אותו במקרה שיאבד. כמו כן, יש לתת לכלבלב בשלב זה טיפול נגד תולעים וחיסון נגד תולעת הפארק. כאשר הכלב כבר גדול - בן שנה ויותר, יש לעשות לו חיסון משושה וחיסון כלבת פעם בשנה, טיפול נגד תולעים מדי חצי שנה וטיפול נגד תולעת הפארק כל שלושה חודשים. זה אולי נשמע הרבה, אבל כל החיסונים והטיפולים נועדו להבטיח את בריאות הכלב ולהגן עליו מפני מחלות ובעיות בריאות שונות".

מה חשוב לדעת כשמגדלים חתול?
"החתול הוא חיה מאוד עצמאית לכן רק כשהיא רוצה ליטופים היא תבוא אלינו. חתול עם פרווה ארוכה מומלץ לסרק שלוש פעמים בשבוע כדי למנוע קשרים בפרווה. לא מומלץ לעשות לחתול אמבטיה כי מדובר בחיה מאוד נקייה שלא אוהבת להירטב. כשהחתול הוא גור, כדאי לדאוג לו למשחקים - אפשר, למשל, לקחת נייר ולקמט אותו ואז החתול משחק בו כבכדורגל"!

מה חשוב לקחת בחשבון לפני שמאמצים חתול או כלב?
"כשמאמצים חתול או כלב יש לקחת בחשבון שהחיה הגיעה לבית חדש והיא עדיין מפוחדת וסקרנית, לכן כדאי לתת לה להריח ולהסתובב חופשי בבית כדי שתלמד להכיר את הסביבה החדשה. אימוץ חיה כרוך גם באחריות לא קטנה. כשמדובר בכלב צריך לצאת איתו לטיול שלוש פעמים ביום כדי שיעשה את צרכיו ולחתול יש להכין ארגז צרכים. לכל בעל חיים יש לדאוג לטיפול רפואי כשהוא חולה ולטיפול רפואי שוטף כגון חיסונים וטיפולים נגד תולעים".

יש בשכונה שלי חתול או כלב עזובים שבא לי לאמץ, מה כדאי לעשות?
"דבר ראשון מזל-טוב! שנית, יש כמובן לקבל את אישור ההורים ולבדוק שלא מדובר בבעל חיים שכבר שייך למישהו. בהמשך מומלץ לגשת עם בעל החיים לווטרינר שיבדוק אם החתול או הכלב בריאים ולא סובלים מבעיות שדורשות טיפול. הווטרינר גם יעניק לבעל החיים חיסונים שיגנו עליו מפני מחלות שונות וטיפול נגד תולעים ופרעושים במידת הצורך. אתם מוזמנים להגיע עם הכלב או החתול החדשים שלכם למרפאה שלנו ב'אגודת צער בעלי חיים בישראל'".

אימצתי כלב / חתול – איך כדאי להתנהג אליהם כדי שהם ישמחו בבית החדש?
"מזל טוב! העניקו לבעל החיים שלכם המון חום ואהבה. גם אם מאד מתחשק לשחק ולהתחבק איתו כל היום, כדאי להקשיב לו ולהיות רגישים אליו. אם בעל החיים זקוק לזמן לבדו, תנו לו להיות עם עצמו, לשבת בפינה שקטה ולהתרגל לסביבה החדשה. קנו לבעל החיים מזון מתאים, ארגנו לו פינה קבועה עם מים ומזון ופינה מיוחדת שיוכל לנוח בה. אם מדובר בחתול – ארגנו לו ארגז לצרכים ואם בכלב – הוציאו אותו לטיול לפחות שלוש פעמים ביום. בהצלחה"!

בעל החיים שלי נראה עצוב ולא משתולל ומשחק כמו תמיד. מה לעשות?
"במקרה כזה יש לגשת לווטרינר. כאשר בעל חיים לא מתנהג כרגיל, יתכן שהוא לא מרגיש טוב וזקוק לטיפול רפואי".

אלו טיפולים רפואיים עלי לתת לחתול שלי?
"לגורי חתולים יש לעשות סידרה של שני חיסוני בשם 'החיסון המרובע' וטיפול נגד תולעים. כאשר החתול בוגר - בן שנה ומעלה, יש להעניק לו 'חיסון מרובע' פעם בשנה וטיפול נגד תולעים מדי חצי שנה".

איך אפשר לדעת אם הכלב שלי חולה?
"כשהכלב לא מקשקש בזנב, לא שמח לראות אותנו, אין לו תיאבון וגם כשנותנים לו פסטרמה הוא לא רוצה לאכול - סימן שיש צורך לקחת אותו לווטרינר. כמובן שגם אם יש פגיעה חיצונית שאפשר לראות בעין כמו: פצע, גירוד, נשירה מוגזמת של פרווה, הקאות או כל דבר אחר שנראה יוצא דופן או לא נעים לבעל החיים, כדאי להגיע לבדיקה אצל וטרינר".

איך אפשר לדעת אם החתול שלי חולה?
"אם מופיעים אצלו אותם הסימנים שמופיעים אצל הכלב. בנוסף - אם החתול מיילל כשהוא נכנס לארגז חול או שהוא ישן שם רוב הזמן – יש לקחת אותו לווטרינר".