עיצוב האתר - שרונה בר נתן

האטמוספירה שומרת על חום כדור הארץ

יערות הגשם

הפשרת הקרחונים בקטבים

למה הכדור מתחמם?

מהי בעצם התחממות כדור הארץ, למה היא מתרחשת ומה אתם יכולים לעשות בעניין? התשובות בכתבה הבאה

בטח שמעתם כבר את המונח "התחממות כדור הארץ", אבל לא קל להבין מה הוא בעצם אומר. בכתבה הבאה נגלה ביחד מהי משמעותו.

השמיכה של הכדור: את כדור הארץ שלנו מקיפה שכבה שקופה של גזים שנקראת "אטמוספירה". היא שומרת על חומו, ובזכות כך יש חיים כאן על הכוכב שלנו. מה בעצם עושה השמיכה השקופה הזו? עד לפני כמה מאות שנים, היא איפשרה לכדור הארץ שלנו לשמור על חום מתאים לחיים בו. רוב הקרינה של השמש חודרת דרך האטמוספרה ומחממת את כדור הארץ. החום הזה נפלט מכדור הארץ. חלקו נבלע על ידי גזים באטמוספרה שנקראים "גזי חממה", משם הוא חוזר לכדור הארץ. חלק אחר מהחום יוצא מהאטמוספירה לחלל.

חיים בחממה: התהליך הזה, שנקרא "אפקט החממה" ושומר על חומו של כדור הארץ, הוא דבר חיובי, כי בלי אפקט החממה היו הטמפרטורות בכדור הארץ צונחות מ-17 מעלות צלזיוס בממוצע ל-18 מעלות מתחת לאפס. קררר! בטמפרטורה כזאת האוקיינוסים והנחלים היו קופאים, וכדור הארץ היה הופך למדבר קרח.

יותר מדי גזים: אז כמו שהבנו, כמות מסוימת של גזי חממה היא טובה לכולנו. הבעיה היא שבמהלך החיים שלנו היום, בעידן המודרני, בשל התפתחות התעשייה והטכנולוגיה, כולנו גורמים לכך שנפלטים לאטמוספירה יותר מדי גזי חממה.

מתגעגעים לעצים: אחד מגזי החממה הוא פחמן דו חמצני. יערות קולטים פחמן דו חמצני מהאוויר, אך במאות השנים האחרונות האדם כרת חלק גדול מהיערות על פני כדור הארץ. כריתה של יערות ושריפתם גורמת לעלייה בכמות הפחמן הדו חמצני באטמוספירה.
כיום, האטמוספירה שמקיפה את כדור הארץ מכילה יותר מדי גזי חממה. יותר מדי חום נשאר בכדור הארץ ופחות מדי חום נפלט לחלל. כתוצאה מכך, כדור הארץ שלנו הולך ומתחמם.

אז מה אם חם? אתם אולי לא מרגישים את ההתחממות הזו בכל יום, אבל מחקרים מראים שכדור הארץ שלנו הולך ומתחמם. התחממות זו עלולה לגרום לתהליכים בעייתיים מאד: הפשרת הקרחונים, עלייה במפלס הים, הצפות של אזורים, בצורות, גלי חום ושריפות, ירידה ביבולים ועוד.

נזק לכדור הארץ, לבעלי החיים ולאדם: הפשרת הקרחונים בקטבים, ובעקבותיה עליית גובה פני הים, עלולה למחוק מעל פני השטח שטחים שלמים שבהם חיים בני אדם באזורי החוף. עליית פני הים עלולה לגרום להמלחת מקורות מים מתוקים אותם אנחנו ובעלי החיים שותים, לסופות ולאסונות מזג אוויר נוספים. ההתחממות עלולה לגרום גם להרס של צמחיה ולמוות של בעלי חיים, שרגילים לחיות בטמפרטורות מסוימות ויפגעו מאד מכל השינויים האלו.

יש מה לעשות: כל זה בהחלט נשמע מפחיד, אבל החדשות הטובות הן שכל אחד מאתנו יכול לעשות לא מעט כדי למנוע מהתחממות כדור הארץ להימשך. בתור התחלה, נסו לייצר פחות זבל, להשתמש בפחות חשמל, מחזרו את האשפה שאתם ובני המשפחה משתמשים בה, קנו פחות ובחרו מוצרי יד שניה ככל האפשר. כתבות בנושאים האלו תמצאו כאן באתר. השינוי הקטן של כל אחד מאתנו יכול לעשות הבדל גדול.