עיצוב האתר - שרונה בר נתןחיה בהפתעה

אם חשבתם שתחפושות משמשות רק בני אדם בחג פורים, כדאי שתדעו שגם בעלי חיים יודעים להתחפש. הנה כמה בעלי חיים שהפכו את התחפושת לאורח חיים

פורים הוא אחד החגים הכיפיים והשווים ביותר של השנה. זהו חג שבו מותר לכל אחד להתחפש למה שהוא רוצה - ויום אחד בשנה הוא יכול להיות מישהו אחר. בטבע אפשר למצוא לא מעט בעלי חיים שמתחפשים לעתים קרובות. בדרך כלל הם עושים את זה כדי לשרוד או כדי למצוא מזון. לפעמים הסיבה היא יותר רומנטית: ישנן חיות המתחפשות כי התחפושת עוזרת להן למצוא בן או בת זוג.

הנה כמה דוגמאות לחיות שמתחפשות:

תמנון ארוך, תמנון קצר

התמנון, אחת החיות המיוחדות ביותר בטבע, הוא בעל שמונה רגליים. התמנון הוא בר מזל: יש לו יכולת לשנות את הצבע ואת הצורה שלו בהתאם לסביבה. מדובר בחיה גמישה מאוד שיכולה להתחפש כמעט לכל מה שהיא רוצה בסביבה שלה: הוא יכול להיות עגול או ארוך, להידמות לאבנים שבסביבה או אפילו לאצות ירוקות. את כל זה הוא עושה כדי שלא ישימו לב לכך שהוא נמצא בסביבה וכך הוא יכול לקפוץ על טרף בקלות, בזריזות ובהפתעה.

דג מאבן
שכנים נוספים של התמנון ששוחים לידו בים, יודעים גם להתחפש לא רע כדי להסוות את עצמם: קחו למשל את דג האבנון שנמצא, בין השאר, בים האדום באילת. הדג הזה יכול להתחפש לאבן מחוספסת כך שאף דג גדול ומסוכן לא יראה אותו ולא ישים לב אליו. ברגע שדג קטן שהוא מעוניין לאכול אותו חולף לידו, האבנון יכול להפתיע אותו, לקפוץ עליו ולבלוע אותו.

זה חי או צומח?
לא רק לאבנים יודעים בעלי חיים להתחפש. הרבה מאוד חרקים, למשל, יודעים להתחפש לצמחים ולעלים. המקלון, למשל, הוא חרק קטן שנחשב לאחד מאלופי התחפושות של עולם הטבע. אפילו ממרחק של כמה סנטימטרים אי אפשר לזהות שמדובר ביצור חי מכיוון שהוא נראה בדיוק כמו עלה יבש. בעזרת התחפושת הזאת הוא מונע מיצורים אחרים שמחפשים טרף למצוא אותו.

להתקשט גם ביום חול
בעלי חיים אחרים שנוהגים להתחפש מתאמצים דווקא לא להסוות את עצמם, אלא לבלוט בשטח. יש בעלי חיים רבים כמו נחשים, קרפדות או לטאות, שמקשטים את עצמם כשצריך בצבעים זוהרים מאוד כמו כתום, צהוב ושחור. הם עושים זאת כדי להזהיר בעלי חיים אחרים שהם ארסיים ושלא כדאי להם להתקרב אליהם. זהירות!

אני יפה?
ועכשיו לרומנטיקה. בדיוק כמו שבני אדם מבוגרים ובני נוער מתלבשים בבגדים מקושטים כדי להיראות יפה, גם בעלי חיים נוהגים לקשט את עצמם כדי למצוא חן בעיני בני המין השני. הבולט ביותר בתחום הוא הטווס. אצל הטווסים דווקא הזכר הוא זה שנוהג להיות אופנתי במיוחד והוא דואג להפגין את הזנב שלו ואת הצבעים המרשימים שלו בצורה בולטת, כדי למשוך תשומת לב של טווסות. כשרואים טווס זכר הפורש את זנבו אי אפשר להתעלם ממנו והוא אכן מרשים מאד!