עיצוב האתר - שרונה בר נתןחיות מדברות

חשבתם שרק אתם מקשקשים עם חברים? חשבו שוב! מסתבר שגם בעלי החיים יודעים לנהל שיחה ממש כמונו. גלו את שפת הסתרים של בעלי החיים

לא מעט אנשים סבורים שאחד ההבדלים הגדולים בין אנשים לבין בעלי חיים הוא היכולת שלנו, בני האדם, לדבר אחד עם השני. אבל האמת היא שגם לבעלי חיים רבים יש שפה שבה הם משתמשים כדי לדבר אחד עם השני ולפעמים גם איתנו. בדיוק כמו שהם לא מבינים את השפה שלנו, גם אנחנו לא תמיד מבינים את השפה שלהם.

שפת הכלבים
כלבים, למשל, מדברים אחד עם השני במגוון גדול של דרכים: הם משמיעים קולות כמו נביחות, גרגורים ויללות, שלכל אחד מהם יש משמעות. לפעמים הנביחה אומרת: "אני רוצה לשחק ולהשתולל", לפעמים היא אומרת: "תיזהרו ממני אני עצבני" ועוד. מי שמגדל בעל חיים כמו כלב לומד לאט לאט להכיר את הנביחות השונות ומסוגל להבין מה הכלב שלו רומז לו.
הכלבים משתמשים לא רק בנביחות כדי להעביר מסרים, אלא גם בתנועות הגוף שלהם. למשל בעזרת זנב מכשכש שמעביר מסר של שלום וחיבה, זנב מושפל שאומר שהכלב נמצא במצב של פחד, שכיבה על הגב היא סימן לכניעה ועוד. הכלבים מדברים אחד עם השני גם באמצעות ריחות. לכלבים יש ריח חזק מאוד והם משאירים אחד לשני סימני ריח אותם רק הם יכולים להבין.

מה החתול שלך אומר לך?
גם החתולים משתמשים בשיטות דומות כדי לדבר אחד עם השני ולהעביר גם לנו מסרים. היללות שלהם יכולות להביע מסרים רבים, משמחה דרך כעס ועד לאהבה. גם הם נוהגים להשתמש בשפת הריח, בעזרת חיכוך ראשם בעצמים בולטים שמשאירים הודעות לחתולים אחרים.

גם הפיל יודע לדבר!
מי שיש לו שפה בעלת עוצמה רבה במיוחד הוא הפיל. החיה הענקית הזאת יכולה להשמיע קולות חזקים מאוד שרק פילים אחרים יכולים לשמוע והקולות האלה מגיעים למרחקים עצומים. פיל אחד יכול לדבר עם פיל אחר גם אם הוא נמצא במרחק מאות קילומטרים ממנו!

ציוצים ומשמעותם
את הקולות של הציפורים, לעומת זאת, אנחנו בדרך-כלל יכולים לשמוע בקלות. הציוצים והשריקות השונות של הציפורים נועדו להעביר מסרים אחת לשניה. ממש כמו לבני אדם שחיים במקומות שונים, גם לציפורים שגדלות במקומות שונים יש שפות שונות, גם אם הן מאותו הסוג. ציפור מסוג אחד שחיה למשל בפתח-תקווה וציפור מאותו הסוג שחיה בחיפה, לא תמיד יצליחו להבין אחת את השנייה.
עוד שיטה מיוחדת לדבר זו עם זו המציאו הדבורים. כשדבורה מוצאת פרחים שכדאי לאסוף מהם צוף ואבקנים, היא מעבירה את הכיוונים והמסלול לחברות שלה באמצעות ריקוד. בעזרת הריקוד היא משרטטת להן את הדרך ומנחה אותן כיצד לעוף ולהגיע אל הפרחים. הדבורים גם מפרישות ריחות שבעזרתן הן מעבירות מסרים זו לזו.

דיבור מתחת למים
גם בעלי חיים שחיים בים יכולים לדבר אחד עם השני. חיות כמו דולפינים או לווייתנים משמיעות קולות שעוברים במים למרחקים ארוכים. כך יכולים יצורי הים לשוחח גם כשהם מרוחקים זה מזה מאד. הלווייתנים ממש שרים, והשירים מעבירים את המסר שהם רוצים להעביר לכל החברים הלווייתנים האחרים שלהם.