עיצוב האתר - שרונה בר נתןשומרים על הים

חופי הים בישראל סובלים מלא מעט בעיות. בואו ללמוד מה אפשר לעשות כדי לעזור להם

אחד הבילויים הכי כיפים הוא ביקור בחוף הים: טבילה במים הקרירים, משחק עם הכלב על החוף, משחק במטקות ועוד. למרבה הצער, הים בישראל כמו גם במדינות אחרות בעולם, סובל לעיתים מבעיות שקשורות לאיכות הסביבה. לא תמיד הים וסביבתו נקיים כמו שהיינו רוצים שיהיו.

למה הים מתלכלך?
איך בעצם מגיע הזיהום והלכלוך לים? אחד המקורות הבעייתים ביותר הוא הביוב. בכל פעם שאנו מדיחים את האסלה בבית, השפכים, שהם המים המלוכלכים, נאספים בצינורות ביוב וחלקם מגיעים לים. חלק מהביוב עובר אומנם טיפול מיוחד ולאחר מכן המים משמשים לחקלאות, אבל חלק אחר נשפך אל הים. לעתים, כאשר יש תקלה בצינורות הביוב, נשפכת כמות גדולה יותר ממה שמותר והחופים נסגרים לרחצה. לים נשפכים גם השפכים שמיוצרים במפעלים גדולים בכל רחבי הארץ.

מקור אחר שגורם לזיהום הים הוא דליפות של נפט. אנחנו משתמשים בנפט כדי לייצר חשמל ולהפיק דלק למכוניות. הנפט הזה מגיע אלינו בין השאר באוניות אשר מובילות אותו לארץ. כשיש תקלה באוניות, שקוראים להן "מכולות", נפט רב זורם לים ופוגע בצמחים ובעלי החיים. גם סירות ואוניות ששטות בים סתם כך ומשתמשות בדלק מזהמות את הים.

לעזור לים
בכל מה שקשור לזיהומים כאלה, אין לנו לצערנו איך להשפיע והדבר נתון לידיהם של אירגונים גדולים ומדינות שמטפלות בכך. אבל יש מספר דברים קטנים וחשובים שגם אנחנו יכולים לעזור כדי לשמור על הניקיון.

אחד הזיהומים הכי מרגיזים בחופי הארץ הוא הלכלוך. על החול וגם בים אפשר להיתקל בניילונים, עטיפות ארטיקים, אריזות מזון, בקבוקים, פחיות, פקקים ושאר "מזכרות" שאנשים משאירים אחריהם.

אז איך דואגים שזה לא יקרה? זה בידיים שלנו: אם אתם הולכים לבלות בים, דאגו להשאיר סביבה נקיה ולזרוק את כל הזבל בפח. קחו איתכם מראש שקית (רצוי שקית מתכלה), איספו אל תוכה את כל הלכלוך שנותר בתום הבילוי ואת השקית הזו קחו וזרקו לפח האשפה. לפני שאתם הולכים - סרקו את החוף שבו ביליתם וודאו שלא שכחתם כלום.

זכרו - הלכלוך שאתם זורקים לא נעלם. פחית שתייה, למשל, יכולה להישאר במצבה מאות שנים עד שהיא תתפרק. פחיות, שקיות ולכלוכים שנכנסים לים פוגעים בחיות הים, מפריעים לחייהן ועלולים אף להרוג אותן. אם אתם רואים מישהו שמלכלך אתם יכולים להעיר לו בנימוס שעדיף לשמור על ניקיון חוף הים והסביבה למען כולנו.