עיצוב האתר - שרונה בר נתן

משתמשים בנורות חסכוניות בחשמל

25 מעלות - הטמפרטורה הרצוייה בבית בקיץ

דוד חשמלי - ממכשירי החשמל הבזבזניים ביותר

מחשמלים את הסביבה

כשאתם משתמשים בחשמל - הסביבה משלמת מחיר. קבלו כמה טיפים לחסכון בחשמל

כולנו משתמשים בחשמל לאורך היום כמעט מבלי לשים לב. החשמל מאפשר לנו לחיות את החיים שאנו רגילים אליהם. אבל כדאי לדעת, שבכל פעם שאנו משתמשים בחשמל, הסביבה משלמת על כך מחיר כבד.

למה? רוב החשמל בעולם מיוצר בתהליכים שבמהלכם נשרפים חומרים כמו פחם. במהלך תהליך השריפה, מתרחשים כמה תהליכים שפוגעים באיכות הסביבה: נפלטים לסביבה שלל חומרים מזהמים כגון עשן וחלקיקי אפר. העשן מזהם את האוויר, דבר שמזיק לבעלי החיים וגם לנו ותורם להתחממות כדור הארץ. האפר מכיל חומרים רעילים שמזהמים את האדמה ופוגעים בבעלי החיים ובצמחים. חוץ מזה, במהלך ייצור חשמל, משתמשים במי ים לצינון תחנת החשמל. כתוצאה מכך, מי הים מתחממים, דבר שפוגע בבעלי החיים בים.

אז מה עושים? כמובן שאי אפשר להפסיק להשתמש בחשמל, אבל אפשר להשתדל להשתמש בכמויות קטנות יותר ממנו. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לחסוך:
1. לפני שאתם יוצאים מחדר - סגרו את האור.
2. כבו ואפילו נתקו מהחשמל מכשירי חשמל שאינם בשימוש.
3. אחד ממכשירי החשמל הבזבזניים ביותר הוא הדוד החשמלי שמותקן בבתים רבים. הדוד מסייע לחמם את המים לקראת המקלחת והאמבטיה. בחורף, כשיש פחות שעות שמש, משתמשים בו לעתים קרובות. כדי לחסוך בשימוש בו מומלץ להתקין טיימר (קוצב זמן) - מכשיר פשוט וזול שמאפשר להפעיל אותו מראש בשעות קצובות ומונע מצב שבו שוכחים את הדוד דלוק שעות ארוכות וכך מבזבזים המון חשמל.
4. כשאין גשם - תלו כביסה רטובה במקום לייבש אותה במייבש כביסה.
5. בחורף אנשים רבים משתמשים לעתים קרובות יותר במייבש כביסה. כשיורד גשם, קשה הרי לתלות בגדים לייבוש במרפסת או בחוץ. אז מה אפשר לעשות? הנה טיפ יעיל - כשמכבסים את הבגדים, מומלץ להפעיל את המכונה במהירות הסחיטה הגבוהה ביותר, כך שהבגדים יהיו פחות רטובים ורק אז להעביר אותם למייבש, מה שייקצר את זמן ההפעלה שלו.
6. קר לכם או חם לכם? הטמפרטורה הרצויה בבית בחורף היא 20-18 מעלות ובקיץ כ-25 מעלות. כל מעלה נוספת תגדיל את צריכת החשמל בכ-5%.
7. מומלץ מאוד לנקות את המזגן ואת הפילטרים שלו לעתים קרובות, דבר שיעזור להפחית את צריכת החשמל שלו.
8. כדאי לוודא שאתם משתמשים בנורות חסכונית בחשמל, כאלה שצריכת החשמל שלהן מעטה ואורך חייהן גבוה.
9. מכינים תה או שוקו חם? עדיף להרתיח את המים בקומקום על הכיריים (בזהירות כמובן ואם צריך ביחד עם ההורים) מאשר בקומקום חשמלי, שצורך חשמל רב.
10. אם אתם משתמשים בקומקום חשמלי - מלאו בו רק את כמות המים שאתם צריכים ולא יותר מזה, כדי שלא לבזבז חשמל מיותר על הרתחת מים שלא תשתמשו בהם.